Jak dokončit prodej nemovitosti a co je k tomu potřeba. Máte již svého advokáta?

 

Kdybyste se na dovolených třeba nudili, nebo chcete načerpat nové informace o nemovitostech, třeba proto, že zvažujete prodej nemovitosti. Připravil jsem pro Vás několik bodů na téma: Jak dokončit obchod a co je k tomu třeba.

 

V tomto a dalších článcích se dozvíte:

            - máte svého advokáta

            - rezervační dohoda

            - financování hypotékou

            - kupní smlouva

            - zástavní smlouvy

            - úschova finančních prostředků

            - vklad na katastr

            - předání nemovitosti

            - daňové přiznání

 

Máte již svého advokáta

 

            Nadpis zní možná banálně, ale ano, opravdu se bez advokáta a seriózního právního servisu neobejdete. Legislativa prochází neustále celou řadou změn. V poslední době např. Nový občanský zákoník, od listopadu 2016 platí daň z nabytí kupující apod. Průběžně se mění také “názvosloví” a upravují se drobně pravidla co má a nemá, co může a nemůže být u transakcí s nemovitostmi požadováno apod. Určitě není dobrým řešením stáhnout nějaký vzor z internetu a myslet si, že je vše v pořádku. Netvrdím, že příprava rezervačních a kupních smluv je velká věda, ale bez skutečných znalostí aktuálních zákonů, procesů a předpisů si zúčastněné strany mohou zadělat na velké problémy. Také vzhledem k naší historii a historii některých budov může být Vaše nemovitost ne zcela v pořádku. Mohou na ní váznout věcná břemena, služebnosti dané zákonem, aktuální stav nemusí souhlasit s právním stavem a informacemi na katastru či stavebním úřadě (nezkolaudované přístavby, příjezdové komunikace, spoluvlastnictví, dědická řízení apod.). Všechny tyto skutečnosti jako laik nemusíte zcela odchytit, proto určitě doporučuji při převodu nemovitostí využít služby renomovaného právníka, který se specializuje na realitní a nemovitostní právo a ruku v ruce i služby zkušeného realitního makléře.

 

Seriózní realitní makléř spolupracuje s osvědčeným právníkem, který se v celé problematice vyzná. Zajistí vypracovaní smluv v kontextu konkrétního obchodního případu a cena právního servisu (mimo jiného) je již zahrnuta v provizi makléře.